karol dragon flag

Jakie efekty przynosi trening kalisteniki?

Kalistenika to forma treningu oparta na wykonywaniu ćwiczeń z wykorzystaniem własnej masy ciała. Zyskuje ona coraz większą popularność ze względu na swoją uniwersalność, możliwość wykonywania ćwiczeń praktycznie wszędzie oraz niski próg wejścia dla początkujących. W tym artykule omówimy korzyści płynące z trenowania kalisteniki oraz przedstawimy popularne ćwiczenia zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.

Jakie efekty daje trening kalisteniki?

Kalistenika pozwala na bardzo harmonijną budowę siły i wytrzymałości mięśniowej, a przy okazji rozwija sprawność na wiele różnych sposobów. Trenujący doceniają między innymi:

  • Wzrost siły i wytrzymałości mięśniowej: Kalistenika angażuje wiele grup mięśniowych, co przekłada się na wzrost siły i wytrzymałości mięśniowej w całym ciele.
  • Poprawa koordynacji i elastyczności: Ćwiczenia kalisteniczne wymagają dobrej koordynacji i elastyczności, a regularne treningi przyczyniają się do ich poprawy.
  • Wspomaganie utraty wagi: Kalistenika angażuje wiele grup mięśniowych, co sprawia, że spalanie kalorii jest efektywne, wspierając proces utraty wagi.
  • Budowa harmonijnej sylwetki: ćwiczenia z masą własnego ciała sprzyjają budowie estetycznej sylwetki zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.

Dodatkowo, ćwiczący doceniają fakt, że treningi są w stanie wykonać tak na siłowni czy klubie fitness, jak też na wakacjach czy po prostu w plenerze.

Popularne ćwiczenia kalisteniczne

Lista ćwiczeń treningu kalistenicznego jest bardzo długa, ale wiele ćwiczeń jest popularnych także poza tym sportem. Część z nich jest wplatana w inne rodzaje treningu funkcjonalnego, a inne są po prostu przedmiotem zazdrości osób, które nie potrafią ich wykonać. Przykładowe ćwiczenia:

Dla początkujących:

  1. Pompki: Klasyczne ćwiczenie angażujące mięśnie klatki piersiowej, ramion i pleców.
  2. Przysiady: Ćwiczenie wzmacniające mięśnie nóg, zwłaszcza czworogłowe uda i pośladki.
  3. Brzuszki: Proste ćwiczenie na mięśnie brzucha, szczególnie na prosty mięsień brzucha.
  4. Podciąganie na drążku: jedno z klasycznych ćwiczeń z masą naszego ciała, angażujące mięśnie ramion i pleców.
l-sit kalistenika
L-sit nie należy do najtrudniejszych ćwiczeń w kalistenice, jest jednak konieczny do zbudowania bazy siłowej do bardziej zaawansowanych technik

Dla zaawansowanych:

  1. Muscle-up: Połączenie podciągania i dipa, angażujące mięśnie pleców, ramion, klatki piersiowej i brzucha.
  2. Front lever: Trudne ćwiczenie polegające na utrzymaniu ciała w pozycji poziomej, angażujące głównie mięśnie pleców, ramion i brzucha.
  3. Planche: Wymagające ćwiczenie, w którym utrzymuje się ciało w pozycji horyzontalnej, opierając się tylko na rękach. Angażuje mięśnie ramion, pleców, klatki piersiowej i brzucha.
  1. Human flag: Spektakularne ćwiczenie, w którym trzymając się pionowego słupka, utrzymuje się ciało w pozycji horyzontalnej. Wymaga siły mięśni pleców, ramion, brzucha i bioder.

Nauka kalisteniki z trenerem Karolem w LIFT Strength & Conditioning

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z kalisteniką lub szukasz pomocy w doskonaleniu swoich umiejętności, trener Karol w studiu LIFT Strength & Conditioning jest doskonałym wyborem. Karol to doświadczony trener od lat specjalizujący się w treningu z masą własnego ciała, który pomoże Ci zdobyć siłę i opanować technikę konieczną do wykonania nawet najbardziej zaawansowanych ćwiczeń. .

W studiu LIFT Strength & Conditioning znajdziesz profesjonalne wsparcie, motywację i wiedzę niezbędną do nauki kalisteniki oraz osiągnięcia swoich celów. Zapewniamy również wyjątkową atmosferę, która sprzyja zdrowej rywalizacji, integracji i wzajemnemu wsparciu.

Facebook
Twitter
LinkedIn